Történelem

Történelem

5. Az ember evolúciója az Alsó Paleolitikumban

Az első Homo egyedek az Erectusok érkezéséig

2025. február 21. - pallvikk

Számtalan önkényes kritérium között a legfontosabbb a két lábon járás, az eszközkészítés (és nem használat!) és bizonyos agytérfogat elérése, ami megülönbözteti az embert. A két lábon való helyváltoztatás kialakulása oly sorsdöntő előrelépést képvisel az alkalmazkodásban, hogy joggal nevezhetnénk…

Tovább

4. Az élővilág változásai a harmadkor végén

A kora miocénben a növények elterjedésének vizsgálata még a szubtrópusi övek nagyobb kiterjedéséről tanúskodik, a növényzetet a füvek, perjék dominálták az erdők rovására. A mai növény flóra és madárfauna is ekkor alakult ki. Vegetációs zónák a Harmadkorban (Frakes: Climate modes of the…

Tovább

3. A pleisztocén jégkorszakok

A jelentősebb geológiai változások a jelenkor előtt

A 2. fejezetben megérkeztünk a pleisztocén jégkorszakokhoz, ahol láthattuk, a glaciálisokhoz vezető utat az előző miocén és pliocén korok kövezték ki. Tehát nem hirtelen, egyik pillanatról a másikra alakult ki. Itt csak a ténylegesen a pleisztocén (kb. 2,5 millió évvel ezelőttől 12 000 évvel…

Tovább

2. A harmadkor a miocéntől

Egy kis geológia

Az előszóban említettem néhány okot, ami miatt egészen a paleolitikumig visszamenőleg érdemes tisztában lenni néhány földrajzi-geológiai-éghajlati-antropológiai fogalommal. Először is magyarázatot adhat néhány eseményre, másrészt a linearitás megkívánja, hogy a kályháig ellátogassunk. Csak úgy in…

Tovább

1. Blogot írni történelemből?!

Előszó/propozíció

Blogot írni történelemből? Igen, megpróbálkozok vele. Mindig érdekelt a népek, kultúrák története, eredete. Különösen itt Közép-Európában magyarként – nem feltétlenül indokolatlan - gyűlölettel körülvéve, ahol lehet, hogy mi csak jött-mentek vagyunk, őshazánk messze keleten. A nemzetek mindig is…

Tovább
süti beállítások módosítása